Apps
Categories

Види запобіжників

Ви навіть не підозрюєте, яку кількість запобіжників існує. Але спробуємо осягнути неосяжне, хоча б в малих масштабах.Поговоримо про видах запобіжників.

Класифікувати в загальних рисах запобіжники можна за кількома типами спрацьовування:

 • плавкі запобіжники;
 • механічні запобіжники;
 • електромеханічні запобіжники;
 • електронні запобіжники;
 • термопредохранители.

Як можна зрозуміти з назви, перші чотири типи відносяться до виду, що спрацьовує на зміни струму, в той час, як останній спрацьовує на зміну температури.

Плавкі запобіжники становлять дуже велику групу, але всі вони характеризуються однією властивістю, щоб відновити їх колишні характеристики, необхідно провести заміну перегорілого провідника. Іноді це вимагає запасних частин, іноді паяльник і навички пайки, але завжди певні навички і знання у відновленні такого типу запобіжників.

 • Плавкий запобіжник трубчастий скляний. Найпоширеніший запобіжник у побутовому використанні. Мабуть, один з найбільш зручних у плані визначення справний він чи ні, для цього достатньо подивитися на просвіт ціла вставка чи ні.Види запобіжників
 • Плавкий запобіжник трубчастий керамічний. Нічим не відрізняється від скляного, крім як матеріалом корпусу. Незручність полягає в тому, перевірити працездатність на «око» не вийде, потрібно перевіряти прозванивающими пристроями.Види запобіжників
 • Плавкі вставки типу ПВТ. Той же принцип, але є поліпшення, тепер несправний запобіжник можна побачити (при перегорання в задній частині ПВД вилітає «прапорець»).Види запобіжників
 • Запобіжники з застосуванням кварцового піску. Незручність теж, визначити перегорів можна тільки з допомогою допоміжних пристроїв. Володіють хорошими дугогасящими властивостями. Бувають у скляних і керамічних корпусах. Розраховані на великі струми.Види запобіжниківВиди запобіжників
 • Трохи удосконалена модель має додатковий запобіжник подібний ПВД, який показує, який із запобіжників вийшов з ладу, що буває зручно при великій кількості запобіжників.Види запобіжників
 • Швидкодіючі плавкі запобіжники, практично нічим не відрізняються зовні від побратимів вище, але при короткому замиканні або перевищенні допустимого струму «перегорають» дуже швидко.
 • Smd-запобіжники. Не підлягають ремонту, тільки заміна.Види запобіжників
 • Досить цікавий тип запобіжників – самовідновлюється. Його суть полягає в наступному: всередині знаходиться особливий пластик, який проводить струм, поки він «холодний», але як тільки він нагрівається, його опір різко збільшується і струм перестає текти, поки такий запобіжник знову не охолоне. Величезна перевага, його не треба розбирати і ремонтувати, після того, як він «перегорів», він випускається в різних форм-факторах, як для пайки навісним монтажем, так і поверхневим.Види запобіжників
 • Запобіжники вибухові. Відносяться до дуже рідкісною і екзотичної групі. «Перегорання» такого запобіжника забезпечується вибуховим пристроєм, який закріплюється на провіднику струму. За процес вибуху відповідає датчик, який контролює струм в ланцюзі. Досить точні запобіжники, оскільки залежать не від властивостей металу струмопровідної пластини, а від точності і уставки датчика струму.
 • В установках високої напруги застосовуються автогазовые, газові і рідинні запобіжники, а так само стріляють запобіжники. Навряд чи ви їх побачите в реальному житті, але знайте, що вони є.

Механічних запобіжників зараз ви вже не знайдете у природі, тільки електро – або электронномеханические. Докладно на них зупинятися не будемо. Для зручності представлення ці групи можна назвати автоматами (або автоматичними вимикачами) – група електромеханічних запобіжників і ПЗВ (автоматичний вимикач диференціального струму – дифавтомат) – група электронномеханических запобіжників. Можна так висловитися – класика!!! На електронних запобіжниках теж не будемо зупинятися детально, їх і зовсім не охопиш в одній статті. Зауважу лише, що повністю електронні запобіжники можливі лише для постійного струму, для змінного якщо існують, то мають дуже складну схему. Мають багато параметрів спрацьовування: короткочасні перевищення струму, тривалі перевищення струму, точні значення струму, можливість виключення спрацьовування, навіть якщо струм перевищує допустимий, але до певного моменту (наприклад, пускові струми при запуску двигуна), швидкість наростання струму і купа інших параметрів. Для кожного параметра існує своя схема і з таких цеглинок-схем можна зібрати дуже функціональний електронний або електронно-механічний запобіжник.

 • Термопредохранители. Величезна кількість моделей. Застосовуються скрізь, де є можливість перегріву: чайники, духовки, плити, варильні панелі, праски і т. д. Можуть бути розраховані на будь-яку температуру, напруга і струм. Можуть бути як самовідновлюються, так і немає (але, найчастіше, коли вони перегорають, їх доводиться міняти). Механізм спрацьовування теж може бути різний.
 • До цієї ж групи можна віднести термореле, які спільно з електромагнітними контактами використовують як термопредохранители в системах вентиляції з використанням електропідігрівання повітря.
 • В плитах так само іноді використовується термозапобіжник замість перемикача, тільки він, так само як і попередній тип, має можливість регулювання температури спрацьовування.
 • В якості керуючого елементу в електронних термопредохранителях використовуються спеціальні деталі, які змінюють свою провідність в залежності від температури. Ми звикли називати це термопарою. Можуть бути виконані як окремі компоненти, так і в складі цілих блоків.

Ось в принципі і все про більш або менш відомих типах запобіжників.

Comments

Add comment